طراحی ویلا زیبادشت

اسفند ۱۹, ۱۴۰۲
0 Comments
نمای نمونه ویلا

طراحی ویلا زیبادشت

طراحی ویلا، شکلی از طراحی برای ایجاد فضای آزادانه‌تر است که باعث بهتر شدن کیفیت زندگی هر فرد می‌شود. ویلا به ساختمانی می‌گویند که از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد. معمولا ویلا را در اطراف شهرها می‌سازند. داشتن حریم خصوصی و آزادی، و در دل منظره و طبیعت بودن، مزایای آن است. نوع معماری و دکوراسیون داخلی ویلا براساس موقعیت جغرافیایی، سلیقه و نیاز کارفرما تعیین می‌شود. در ادامه به مواردی که در طراحی ویلا موثر است می‌پردازیم.

در طراحی ویلا چه مواردی تاثیر دارد؟

1. شرایط آب و هوایی هر منطقه

در بیشتر موارد، وجه اشتراک افراد در انتخاب شرایط ویلا، این است که به دنبال مکانی آرام برای اقامت و استراحت هستند تا آنها را از شلوغی و اضطراب‌های روزمره‌شان دور کند. محبوب‌ترین مکان‌ها در نزدیکی سواحل و خطوط ساحلی، یا مناطق سرسبز و جنگلی است. همچنین مناطق مرتفع کوهستانی با چشم‌اندازهای زیبا، یا مجاورت مزارع برنج که آرام و دنج هستند نیز بسیار مورد استقبال است. مواردی که گفته شد به مشتریان ما کمک می‌کند تا تصور و تخیل خود را به اجرا برسانند و ویلای مورد علاقه خود را بسازند. همچنین هرکدام از این مناطق دارای آب و هوایی متفاوت هستند که در نوع معماری ویلا و مواد و مصالح آن تاثیر می‌گذارد.

2. فرم و شکل زمین

مثلا شیب‌دار یا نامنظم بودن شکل زمین عامل مهمی است که در طراحی ویلا تاثیرگذار خواهد بود. علاوه بر این، به طور مستقیم بر ساختار ساختمان که قرار است روی آن زمین ساخته شود، تأثیر می‌گذارد. بنابراین، قبل از تصمیم گیری در مورد مکان دقیق، از یک معمار متخصص در رابطه با طراحی ویلا مشورت بگیرید.

3. متراژ زمین

متراژ زمین هم مثل شکل زمین در طراحی ویلا تاثیرگذار خواهد بود و عامل مهمی در طراحی پلان و تقسیم بندی فضاهای ویلای شماست.

4. سلیقه، نیاز و انتظارات کارفرما

مطالبات و نیازهای شما هنگام برنامه‌ریزی برای پروژه، بسیار مهم است و برای هر مرحله از کار، مورد توجه قرار می‌گیرد و همه‌ی تصمیمات برای طراحی نما و ظاهر بنا و طراحی دکوراسیون داخلی ویلا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. و در نهایت بعد از بررسی تمامی انتظارات شما، یکپارچه کردن کل فضاهای ویلا، با توجه به بودجه و محدودیت زمانی و باقی موارد، توسط مهندس معمار، به مناسب‌ترین روش انجام می‌شود.

5. بودجه کارفرما برای ساخت ویلا

مدیریت زمان و هزینه کار دشواری است. با در نظر گرفتن هزینه زمانی کار، کل هزینه ممکن است از بودجه‌ای که در ابتدا تصور می‌شد یا هدف گذاری شده بود بیشتر شود. هزینه ساخت ویلا به ازای هر واحد مساحت به دلایل زیادی بیشتر از ساخت یک آپارتمان معمولی است. بنابراین تعیین صحیح بودجه و برنامه ریزی مناسب برای جریان نقدینگی اهمیت دارد. به این ترتیب کیفیت و زمان مطلوب برای حرکت به زندگی ویلایی خیالی با کمترین مشکل امکان پذیر خواهد بود.

تعیین بودجه در هر مرحله از کار در ابتدای کار و تهیه جداول جریان نقدی کار مهمی است که باید انجام شود. از آنجایی که ساخت ویلا یک موضوع شخصی است و تصمیم گیرندگان زیادی وجود ندارد، البته این شانس وجود دارد که نسبت به سرمایه گذاری در املاک تجاری انعطاف پذیرتر باشید. با این حال، یک تیم پروژه که به درستی انتخاب شده است باید بودجه مالک ویلا را تا جایی که می تواند در نظر بگیرد و مجهز باشد تا در هر مرحله هشدارهای لازم را بدهد.

6. قوانین و ضوابط شهرداری هر منطقه

رعایت قوانین شهرداری هرمنطقه، به دلیل ارتقای سلامت عمومی، ایمنی، اخلاق و رفاه عمومی شهر، برای راحتی در گسترش نظم، و هماهنگی ویژگی‌های بصری و تاریخی هر شهر الزامی است.

 

انتخاب سبک ویلا

چرا سبک ویلا اهمیت دارد؟

سبک ویلا یکی از عوامل مهم در طراحی ویلا محسوب می‌شود، زیرا انتخاب سبک چیزی فراتر از سلیقه را نشان می‌دهد. سبک ویلا علاوه بر اینکه منعکس کننده شیوه زندگی و لایف استایل افراد است، در میزان هزینه ساخت و ساز نیز تاثیر دارد. در ادامه به معرفی سبک‌های مختلف طراحی ویلا می‌پردازیم:

 

 

سبک ویلای مدرن

سبک مدرن، با تاکید بر سادگی، به کارگیری فناوری‌های جدید و کاربردی بودن فضا، طراحی می‌شود. استفاده از متریال‌هایی نظیر شیشه و فلز در این سبک رایج است. پنجره‌های بزرگ، برای استفاده از نور طبیعی، به کار بردن فرم‌های بسیار ساده و هندسی، ارتباط بین فضای داخلی و خارجی ویلا، تعادل بصری و توازن از عناصر مهم طراحی مدرن است.

ویلاهای مدرن یک سبک معماری محبوب و پرطرفدار در طراحی ویلا است. این سبک بر اصول سادگی، جزئیات کمیاب و استفاده از مواد مدرن تاکید دارد. ویلاهای مدرن معمولاً دارای طرح‌های ساده و خطوط کاملاً مشخصی هستند که به ساختمان ظاهری ساده و زیبا می‌بخشد. از ویژگی‌های بارز ویلاهای مدرن می‌توان به استفاده از موادی مانند شیشه، فلز و بتن، استفاده از فضاهای باز و پنجره‌های بزرگ برای بهره‌برداری از نور طبیعی و چشم انداز، طراحی سه بعدی و خطوط منظم، استفاده از فضاهای باز و داخلی باز و استفاده حداقلی از تزیینات اشاره کرد.

ویلاهای مدرن به دلیل طراحی شیک و زیبا، استفاده بهینه از فضا و ایجاد ارتباط مستقیم با محیط طبیعی، جذابیت بسیاری برای افرادی که به دنبال یک زندگی مدرن و الگوی زندگی هماهنگ با طبیعت هستند، دارند.

ویلای مدرن

 

 

سبک ویلای روستیک

سبک روستیک که گاهی با نام روستایی نیز معرفی می‌شود، با الهام از خانه‌های روستایی و ییلاقی طراحی می‌شود. استفاده از مصالح خام و طبیعی متناسب با ویژگی‎‌های بومی، از خصوصیات این سبک از طراحی ویلا است که هم در نما و هم در مبلمان و فضای داخلی می‌توان آن را مشاهده کرد. سادگی و صمیمیت در طراحی و پیوند عمیق با طبیعت از دیگر ویژگی‌های طراحی روستیک است.

در دکوراسیون داخلی معمولا از عناصر چوبی، سفالی و وسایل تزئینی که جلوه‌ای طبیعی دارند، استفاده می‌کنند که سبب ارتباط بین فضای بیرون و درون، و ایجاد حضور طبیعت در فضای داخلی ویلا می‌شود.

ویلای روستیک

 

 

سبک ویلای کلاسیک

کلاسیک یکی از سبک‌های محبوب از گذشته‌ها تا کنون بوده است. در طراحی کلاسیک استفاده از طاق‌ها، ستون‌ها و پنجره بلند است، همچنین استفاده از عناصر تزئینی و جزئیات ظریف از ویژگی‌های دیگر معماری کلاسیک است. در این شکل از معماری، طراحی نما و فرم‌های به کار رفته کمی پیچیده‌تر از سبک‌های دیگر است، و معمولا تنوع متریال در آن کمتر مشاهده می‌شود. تناسب، تقارن و نظم در همه مراحل طراحی اعمال می‌شود. همچنین در طراحی داخلی ویلای کلاسیک، از مبلمان استیل، مجسمه‌ها و عناصر تزئینی استفاده می‌شود.

آشنایی با اصطلاحات اولیه درباره املاک، به نیاز روز تبدیل شده است. اگر شما با آن آشنا نباشید، گاهی اوقات می تواند مشکل ساز باشد، به خصوص اگر به دنبال ویلای لوکس هستید.

پیام بگذارید